پرشین گرند l عکس بازیگران l دانلود فیلم جدید l دانلود اهنگ جدید

با افزایش اختیارات به رئیس قوه قضائیه; مجلس اجازه دور زدن دولت را صادر کرد!

92-07-m1399

نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضائیه اجازه دادند در صورتی که لوایح مربوط به این قوه در مدت مذکور در دولت به تصویب نرسیده و به مجلس ارسال نشود، رئیس قوه قضائیه مستقیما لایحه را به مجلس ارسال کند.

نمایندگان مجلس با تصویب طرحی عجیب یکی از اختیارات قانونی دولت یعنی تصویب و ارسال لایحه به مجلس را به رییس قوه قضاییه نیز اعطا کردند!

بر اساس مصوبه امروز، نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضائیه اجازه دادند در صورتی که لوایح مربوط به این قوه در مدت مذکور در دولت به تصویب نرسیده و به مجلس ارسال نشود، رئیس قوه قضائیه مستقیما لایحه را به مجلس ارسال کند.

جزئیات طرح الحاق یک تبصره به ماده 3 قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با 132 رای موافق، 16 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 208 رای به تصویب نمایندگان رسید.

در اصل ماده واحده این طرح آمده است: یک تبصره به ماده 3 قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه مصوب 1387.12.8 به شرح ذیل الحاق می گردد.
تبصره -در صورتی که دولت در مدت مذکور نتواند نسبت به تصویب و ارسال لایحه به مجلس اقدام نماید و سه ماه دیگر از مهلت قانونی آن بگذرد رئیس قوه قضائیه می تواند مستقیما لایحه را به مجلس ارسال کند.

گفتنی است بر اساس بند دوم اصل 158 قانون اساسی “تهیه لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی” یکی از وظایف رییس قوه قضاییه است اما در اصل 74 نیز به صراحت تاکید شده است “لوایح قانونی پس از تصویب هیأت وزیران به مجلس تقدیم می‌شود و طرحهای قانونی به پیشنهاد حداقل پانزده نفر از نمایندگان، در مجلس شورای اسلامی قابل طرح است.”

از طرفی حق دولت در ارسال لایحه به مجلس در اکثر کشورهای دنیا انحصاری تلقی می شود و مصوبه امروز مجلس بدون تردید این انحصار را از دولت خارج کرده است./تدبيرواميد

 

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود


کد وبگذار