پرشین گرند l عکس بازیگران l دانلود فیلم جدید l دانلود اهنگ جدید

حسن روحانی از اجرا شدن فرجام تا یک ماه دیگه سخن میگوید

410012_149

حسن روحانی از اجرا شدن فرجام  تا یک ماه دیگه سخن میگوید

دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری در برنامه دیشب خود با مردم بطور مستقیم سخن گفت.

رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: علل حادثه منا باید شناسایی شود تا مردم از آینده حج مطمئن شوند که حادثه دیگری تکرار نخواهد شد‬.

وی اجرای برجام را نزدیک دانست و گفت تا یکی دو ماه دیگر مردم منتظر اجرایی شدن برجام باشند و از زمان اجرایی شدن برجام تحریم ها برداشته خواهند شد.

اهم مطالب مطرح شده در این گفتگو به این شرح است:

**دلیل اینکه تحریم ها را برداشتند این بود که اثر نداشت.

**اقدامات دولت در سال 93 این مفهوم را به غربی ها رساند که تحریم ها کارگر نیست.

**زمانی که در ژنو یک قدمی توافق نهایی بودیم برنامه ریزی طرف مقابل برای کاهش نفت انجام شد تا هم بر مذاکرات تاثیر بگذارند و هم به روسیه فشار بیاورند. به همین خاطر در آذر 93 ، 7ماه مذاکرات تمدید شد.

**تقریبا با کمترین قیمت نفت در 10 سال گذشته روبرو هستیم.

**در اقتصاد طبیعی است که در یک فصل از رکود عبور کرده باشیم و در فصل بعد رکود داشته باشیم.

**شرایط اقتصادی ما در آینده کاملا متفاوت خواهد بود

**همه باید برای جهش در رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده باشیم. این نه بخاطر برداشته شدن تحریم و یا اجرای اقتصاد مقاومتی است که این بخشی از آن است.

**دلیل اصلی کاهش تورم، انضباط مالی و پولی است که من با حساسیت این انضباط را دنبال می کنم.

**تورم ما در شهریور زیر 12 درصد بود و احتمال دارد در ماه های آینده تک رقمی شود.

**مادر دوران گذاری هستیم، توافق انجام شده و مراحل پایانی قانونی آن هستیم، برجام اجرا خواهد شد و تحریم ها برداشته خواهد شد و اثرات آنرا در اقتصاد خواهیم دید.

**اظهارات وزیران درباره رکود برای من تازگی نداشت و وزیر اقتصاد در جلسات هفتگی آنرا می گفت.

**دو مشکل اساسی پیش رو بود یکی اینکه تولیدکنندگان ما برای سرمایه در گردش به بانک ها مراجعه می کنند و بانک ها نمی توانند مشکلاتشان را حل کنند ما در بسته اقتصادی می خواهیم دست بانک ها را برای ارائه تسهیلات باز کنیم و ارزانتر تسهیلات را در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

**اگر هزینه بانک ها کاهش یابد بانک ها می توانند تسهیلات ارزانتری ارائه دهند.

**از دی ماه تا کنون بطور متوسط تورم ماهانه  0.5 است.

**از طرف دیگر ما باید رشدی را در تقاضا ایجاد کنیم، و تقاضا را تحریک کنیم. و در این زمینه تقاضای دولت را به عنوان بزرگترین مصرف کننده افزایش دادیم.

**برای خالی شدن انبارهای تولید کنندگان یک راهش صادرات است و یک راهش افزایش تقاضا در داخل است. یک راه افزایش تقاضا با ارائه تسهیلات مثل وام با اقساط طولانی برای خرید مردم است.

**بنابراین ما هم تسهیلات را آسان می کنیم و هم تقاضا را افزایش می دهیم.

**یک تحرکی طی دو سه هفته آینده در بخش تولید اتفاق خواهد افتاد که رونقی را در این زمینه شاهد خواهیم بود.

**ما برای حل مسائل اقتصادی نیاز به یک برنامه بلند مدت داریم و خوشبختانه تمام وزارت خانه ها برنامه هایشان را آماده کرده اند.

**در شرایط جدید [بعد از تحریم] باید یک حماسه اقتصادی بیافرینیم.

**پول هایی که در خارج بلوکه شده بود و برمی گردد عمدتا قبلا معادل ریالی آن خرج شده و این پول ها مربوط به بانک مرکزی هست. اگرچه بخش کوچکش هم متعلق به دولت است.

**برخی ها به ما نسبت به ورود کمپانی های خارجی تذکر می دهند؛ این تذکرات را به جان می خریم و درست است و لذا شرط ما با آن کمپانی ها این است که سرمایه را در داخل ایران بیاورند و تکنولوژی را به ایران بیاورند.

**دولت حمایت خود را از شرکت های دانش بنیان افزایش خواهد داد و با همکاری های خارجی اینها سود خواهند کرد.

** 30 نفر از فعالین اقتصادی خارج از کشور به کشور برگشتند.

**ما در فضای بعد از تحریم وارد یک رقابت بین المللی می شویم.

**مطالبه مردم از ما این باشد که آیا شرکت های دانش بنیان در یک سال بعد سریعتر به موفقیت رسیدند یا خیر.

**هدف اصلی ما در مذاکرات رشد اقتصادی بوده و ما احتیاج به سرمایه داریم که با بسیج تمام امکانات داخل به این سرمایه نمی رسیم.

**ما باید بتوانیم با سرمایه گذاری های خارجی اشتغال کافی را بوجود بیاوریم. ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که امنیت اقتصادی و آسان شدن تسهیلات را به همراه داشته باشد.

**اگر بخواهیم در این کشور سرمایه بیاید باید با فساد جدی تر برخورد کنیم.

**من از همه قوا درخواست کمک کنیم چطور توانستیم در این توافق در دنیا پیروز شویم بخاطر حمایت های مردم و راهنمایی های مقام معظم رهبری و کنار هم بودن سه قوه و نیروهای مسلح بود. و در پسابرجام بیشتر به این هماهنگی نیاز داریم

**نفوذی که مطرح می شود که آمریکا امکان دارد در داخل داشته باشد با اقتصاد قوی می شود جلوی آنرا گرفت.

**با اقتصاد و سیاست خارجی درست و اخلاق و فرهنگ شرایطی را می توانیم بوجود بیاوریم که در همه زمینه ها موفق باشیم.

**امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد رابطه صمیمی با همه همسایه هایمان داشته باشیم البته الان ممکن است با یکی دو کشور چنین شرایطی نباشد.

**روزهای بسیار خوبی برای ملت ایران آرزو می کنم.

**مردم ما در انتخابات سال 92 طوری بود که فقط رای ندادند بلکه رفتارشان در این 2 سال حمایت بوده است.

**********************************************************************

متن کامل سخنان حسن روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به این شرح است:

حسن روحانی در مصاحبه تلویزیونی درخصوص تشریح سیاست های جدید اقتصادی در مقدمه سخنان خود افزود: به ملت بزرگ ایران در سراسر میهن عزیز از روستاها تا شهرستان های کوچک، از زن و مرد، پیر و جوان، نوجوان و حتی کودکان سلام عرض می کنم و برایشان آرزوی موفقیت دارم.

رئیس جمهور گفت: مردمی که خودشان را آماده می کنند برای نشان دادن عشقشان به خاندان رسالت و ابی عبدالله الحسین(ع) و نزدیک تر شدن به فرهنگ عاشورا که فرهنگ عزت، آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و مسیر ناحق است.

وی افزود: البته امسال مردم قبل از ماه محرم به خاطر فاجعه منا دلشان پر از غم و اندوه شد که لااقل در قدم های دوم و بعدی نشان بی تدبیری حاکمان کشور سعودی بود و متاسفانه هزاران نفر مرد و زن از سراسر دنیای اسلام از جمله حاجیان عزیز کشور عزیز اسلامی مان جان باخته این فاجعه بودند.

رئیس جمهور گفت: تاکنون اجساد مطهر حدود 400 نفر از آنها به خانواده هایشان برگشته است و برخی نیز طبق خواست خانواده ها در همان جا به خاک سپرده شده است و تعدادی نیز هنوز در لیست مفقودین هستند که امیدواریم اجساد آنها نیز شناسایی شود یا اگر مساله دیگری هست برای مردم روشن شود.

روحانی افزود: یکبار دیگر به همه خانواده ها و کل ملت ایران تسلیت عرض می کنم و تشکر از همه آنهایی که برای تخفیف آلام مردم تلاش کردند از بعثه مقام معظم رهبری تا مسئولان و دست اندرکاران مربوط که در این مدت تلاش کردند که برخی از وظایفی که بر دوش دستگاه اجرایی است عمل کنند و هنوز بخش دیگری باقی مانده است که باید ادامه داد.

وی گفت: حتما باید علل این حادثه دردناک برای جهان اسلام و ملت ما شناسایی و تشریح شود و آینده درست حج و مسیری که سالهای آینده پیش رو داریم ان شاء الله برای مردم روشن شود که دیگر این حادثه تکرار نشود.

رئیس جمهور گفت: بیشتر از یک تا دوماه دیگر تا زمان برداشته شدن تحریم ها باقی نمانده است.

روحانی افزود: من می خواهم از همه کسانی که در تحقق برجام تلاش کردند به وی‍ه از مردم ایران تشکر کنم ، مردم ما در طول این 12 – 10 سال به ویژه در دو سال اخیر و در دوران مذاکرات با شش قدرت جهانی همواره حمایت، مقاومت و تلاش مستمر کردند و با هدایت مقام معظم رهبری این تلاش ها به نتیجه رسید.

رئیس جمهور گفت: همچنین از مجلس شورای اسلامی به خاطر طرحی که تهیه کرده بودند تشکر می کنم و این طرح وظایفی را در اجرای توافق برای دولت تعیین می کند و طرح امروز در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید و آنچه که باقی مانده اظهارنظر شورای نگهبان است و بعد از آن دیگر کاری است که دولت باید در این مسیر انجام دهد.

وی افزود: اقداماتی باید انجام بگیرد و دولت باید در این مسیر انجام دهد که این اقدامات درحال انجام است و تصور نمی کنم که امشب نیاز باشد من تاثیر آنها را بیان کنم.

رئیس جمهور گفت:‌ هفته آینده روز اجرایی شدن برجام و آن 90 روزی می رسد که در توافق آمده است که ما اجرا را شروع کنیم.

روحانی افزود: همه کشورها لازم است که آماده شوند و ما نیز آماده می شویم تا مسیر تشریفات قانونی و حقوقی طی شود که در عمل همان 90 روزی می شود که پیش بینی شده بود و بعد از آن هم ما باید شروع به اجرا کنیم تا روزی که این عملیات به مرحله اجرا دربیاید تا کل توافق عملی شود و همه تحریم ها برداشته می شود که یک یا دو ماه بیشتر پیش روی ما نیست تا زمانی که تحریم ها برداشته شود و شرایط جدیدی برای کشور بوجود بیاید.

رئیس جمهور گفت: تحریم تجاری و نفتی در دنیا سابقه داشت اما تحریم بانکی از ایران شروع شد.

روحانی در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسیددر دو سال گذشته اقتصاد ما به چه صورت بوده، دولت برنامه ریزی ها و بسته های مختلفی را طراحی کرده و سیاست گذاری ها بخشی به نتیجه رسیده و به ویژه در کنترل تورم ممکن است بخشی نیز به نتیجه نرسد، تصویر کلی از آنچه گذشته است بفرمایید.

رئیس جمهور پاسخ داد: در این توافق و در مذاکرات هسته ای یکی از نکاتی که از آغاز اهمیت داشت مسایل اقتصادی بود، نه اینکه اقتصاد چه روندی در کشور ما داشت بلکه به خاطر اینکه حربه ای که دشمن در اختیار گرفته بود در زمینه فشار به ملت ایران حربه اقتصادی و تحریم بود.

وی گفت: می دانید که تحریم تجاری در دنیا سابقه داشت و تحریم نفتی نیز در عراق سابقه داشت اما تحریم بانکی از ایران شروع شد و اولین تجربه ای بود که قدرت های بزرگ انجام دادند.

رئیس جمهور افزود: البته باید روی این نکته دقیق شویم که چرا آنها فکر کردند با فشار اقتصادی می توانند به اهداف خود برسند.

روحانی گفت: آن سالهایی که سالهای وفور دلارهای نفتی بود روند کشور در این مسیر بود که نفت را بفروشیم و با دلارهای آن اقتصاد را اداره کنیم و عمدتا واردات انجام دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: وقتی‌ آنها دیدند ما متکی به فروش نفت هستیم و از طرف دیگر وقتی نفت می فروشیم از طریق نظام بانکی باید این تبادلات انجام بگیرد تا بتوانیم از این دلارها استفاده کنیم بنابراین فشارها را وارد کردند و در واقع شرایط اقتصادی کشور ما به آنها علامت داد که از این طریق شما می توانید خوب فشار وارد کنید چون نیازمندی ما به این صورت بود که نیازمندی بیشتر به نفت و نیازمندی بیشتر به دلارهای نفتی بود و آنها فشارها را زیاد کردند.

وی افزود: شما دیدید فروش نفت را به مقدار زیاد کاهش دادند و مسیر بانکی را نیز با مشکلات فراوانی مواجه و تحریم بانکی را اعمال کردند.

رئیس جمهور گفت: درآمدی که ما در سال 90 از مسیر درآمدهای نفتی به دست می آوردیم حدود 119 میلیارد دلار بود و پس از این اعمال تحریم در سال بعد یعنی سال 91 این درآمد نزدیک 70 میلیارد دلار شد و این درآمد کاهش پیدا کرد.

روحانی افزود: آن زمان یعنی سال 90 و 91 قیمت نفت چندان کاهش پیدا نکرد و حتی 92 و اوایل 93 نفت را بالای 100 دلار می فروختیم که گاهی به 110 دلار نیز می رسید.

وی گفت: بنابراین این مقدار فروش را مانع شدند و از آن طرف استفاده از درآمدها نیز در سیستم بانکی دچار مشکل شد و شما دیدید این کاهش درآمد نفتی چه مشکلاتی برای کشور ایجاد کرد.

روحانی افزود: دیدیم رکود و تورم چه وضعی پیدا کرد به طوری که رشد اقتصادی ما در سال 91 منهای 6 و هشت دهم درصد شد و در سال 92 وقتی دولت می خواست کار خود را آغاز کند تورم بالای 40 درصد بود.

رئیس جمهور گفت: ما اولین کاری که لازم بود انجام دهیم این بود که از طریق اقتصاد به دنیا پیام بدهیم برعکس آن پیامی که آنها در سالهای قبل دریافت کرده بودند، می خواستیم به آنها بگوییم ما در شرایط تحریم می توانیم اقتصاد را سامان و تورم را کاهش دهیم و از رکود خارج بشویم و نیز می توانیم یک آرامش در بازار بوجود بیاوریم.

وی افزود: توفیق دولت در طول سالهای 92 و 93 این بود که در قدم نخست تورم بیش از آنچه که دولت اعلام کرده بود کاهش پیدا کرد یعنی ما در سال 92 گفتیم که کاهش تورم حدود 35 درصد خواهد بود که 34 و هفت دهم درصد شد و در سال 93 گفتیم که تورم به 25 درصد می رسد که در پایان سال تقریبا به حدود 15 درصد رسید.

رئیس جمهور گفت: اکنون این روند ادامه دارد و این مسیر ثابت دولت خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: در کل تورم امسال رو به کاهش خواهد بود.

روحانی افزود: در سالهای بعد نیز به رغم تمام این مشکلات، ما این مسیر کاهش تورم را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور گفت: همانطور که می دانید در شهریور تورم نقطه به نقطه کاهش قابل توجهی داشت حدود 11 تا یازده و هفت دهم درصد شد و از 12 درصد کمتر شد و احتمال دارد در ماههای آینده تورم نقطه به نقطه ما حتی یک رقمی شود و احتمال دارد تا پایان سال چنین وضعیتی پیدا کنیم.

روحانی افزود: از طرفی دیگر ما در زمینه رکود کاری کردیم که از رکود در سال 93 خارج شدیم، سال 92 رشد ما منفی بود یعنی منهاییک و نه دهم بود اما در 93 ما در سه ماهه نخست این احساس و پیش بینی ها را داشتیم که مسیر خروج از رکود است و آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار نیز همین را نشان می داد.

رئیس جمهور گفت: در نهایت ما در سال 93 رشد سه درصد را تجربه کردیم.

روحانی افزود: این یک قدم بسیار مهمی بود که ما کاهش تورم، رشد اقتصادی، ثبات بازار و تقریبا همه شاخص های اقتصادی کلان را کنترل می کردیم و پیش می رفتیم.

رئیس جمهور گفت: البته در سال 93 ما با دو مساله مواجه شدیم، در این سال به رغم اینکه ما به دنیا در زمینه اقتصادی علامت مثبت دادیم و همین علامت مثبت در مذاکرات باعث شد تا طرف مذاکراتی ما احساس کند حربه تحریم دیگر کارگر نیست و خود آنها نیز از سال 93 در اظهاراتشان اول در اظهارات صاحب نظران و بعد مسئولان اجرایی می بینید که اعلام می کنند که دیگر تحریم کارگر نیست.

روحانی افزود: یعنی اقدامات دولت این پیام را به خوبی به آنها رساند و آنها اعتراف کردند که در سال 93 دیگر تحریم اثرگذار نیست برای اینکه دیدند ما در شرایط تحریم اقتصاد را سامان می دهیم و شرایط مناسبی برای اقتصاد در کشور بوجود آمده است.

رئیس جمهور گفت: این حرکت ها در مذاکرات به ما خیلی کمک کرد و این در مذاکرات ما ضرورت بود که به طرف اعلام کنیم تحریم تو کارگر نیست و باید این راه را کنار بگذاریم.

روحانی افزود: اتفاقا اکنون نیز اگر ما درست در اقتصاد حرکت کنیم این تحریم دیگر هیچ وقت برنمی گردد.

رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا تحریم ها را برداشتند، گفت: برای اینکه دیدند تحریم اثر ندارد و اگر فردا و پس فردا نیز ببینند مسیر اقتصاد ما مسیری است که دیگر تحریم اثر ندارد دیگر دنبال آن نخواهند رفت.

روحانی افزود: پس برای اینکه ما برای همیشه تحریم را از کشور دور کنیم باید اقتصاد مقاومتی را طبق فرمایش مقام معظم رهبری به درستی اجرا و دشمن را مایوس کنیم یعنی کار ما در اقتصاد آنچنان باشد که بازدارنده باشد و طرف مقابل ما احساس کند که تحریم تاثیرگذار نیست.

رئیس جمهور گفت: دولت در راه رسیدن به رشد اقتصادی نیازمند مشارکت مردم در صحنه های اقتصادی کشور است.

روحانی در ادامه سخنانش در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم افزود : در مسیری که ما طی کردیم با دو مشکل اساسی روبرو شدیم ، یک کاهش قیمت نفت و دوم ادامه دار شدن انتظار مردم در روند توافق هسته ای.

وی ادامه داد: وقتی که اواخر سال 93 و اوایل 94 قیمت نفت پایین آمد از نظر ما بسیار حساب شده بود زیرا زمانی که در ژنو به توافق نهایی رسیدیم با تحریکاتی که در منطقه حاصل شده بود و با فشاری که بر روسیه وارد شده بود در آذر 93 به جای توافق با هفت ماه تمدید مذاکرات روبرو شدیم و این تعلیق علتش آن بود که می خواستند به ما فشار بیاورند تا از ما امتیاز بگیرند.

روحانی ادامه داد: در این هفت ماه چانه زنی های خوبی صورت گرفت که برای ما فرصت هایی پدید آورد و همه چیز برعکس انتظار آنها پیش رفت.

رئیس جمهور گفت: این درست است که اگر قیمت نفت کاهش یابد خیلی از صنایع وابسته به آن مثل میعانات ، پتروشیمی ها و برخی صنایع دیگر کاهش می یابند اما نباید نادیده گرفت که در زمان کاهش قیمت نفت در ایران در برخی کشورها که ارزش پول ملی شان به خاطر کاهش قیمت نفت به نصف کاهش یافته بود و البته خودشان در این کاهش قیمت دخیل بودند ضرر کردند ، اما ایران در این مرحله توانست روند کاهنده تورمی را در کشور پیش ببرد.

وی در توضیح طولانی شدن انتظار مردم برای به نتیجه رسیدن بحث توافق هسته ای تصریح کرد : این طولانی شدن به دلیل پس زدن طرف مقابل بود که هفت ماه تمدید مذاکرات را برای ما به ارمغان آورد و سبب شد که در کشور شرایطی ایجاد شود که مصرف کننده پیش خود بگوید اگر امروز برای خرید دست نگه دارم امکان دارد فردا که توافق حاصل شود کالای مورد نیاز خود را با قیمت تمام شده پایین تری تهیه کنم و از طرفی تولید کنندگان هم پیش خود بگویند اگر برای خرید مواد اولیه و تولید و صادرات دست نگه دارم شاید بعد از توافق بتوانم با دلار ارزان تر مواد اولیه خود راتهیه کرده و در صادرات با سود بیشتری مواجه شوم.

رئیس جمهور افزود: این انتظار و صبر مصرف کننده و تولید کننده بر اقتصاد کشور تاثیر گذار است که البته انتظار می رود این انتظار چند ماه دیگر به طول بینجامد و تا رفع کامل تحریم ها شاهد چنین صبر و انتظاری در پایه اقتصادی کشور باشیم.

رئیس جمهور گفت: پیش بینی دولت برای درآمد نفتی در ادامه سال جاری 25 میلیارد دلار است که این رقم کمترین حد در 10 سال گذشته است.

روحانی در ادامه سخنانش در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم افزود: کاهش در آمد نفتی در سال جدید در حالی است که در سال‌های 91 و 92 این رقم 119میلیارد دلار بود.

وی همچنین درخصوص تاثیر رکود در رونق کشور هم گفت: رکود و رونق دارای چارچوب است یعنی اگر سه ماهه اول و سه ماهه دوم سال رشد منفی داشته باشیم می توانیم بگوییم کشور در رکود اقتصادی به سر می برد در حالی که مسیر رشد اقتصادی ما ادامه دارد و درست است که پیش بینی ما برای رشد اقتصادی‌مان کمتر از این است اما در شش ماهه دوم در اقتصاد کشور روند بهتری را شاهد خواهیم بود.

رئیس جمهور افزود: در سال آینده با رفع تحریم ها و افزایش فروش نفت و ورود سرمایه گذاران خارجی به سمت تهران (حضور خارجی ها برای همایش های اقتصادی کشور به حدی است که در برخی هتل ها دیگر جایی برای رزرو شدن وجود ندارد) اقتصاد روشن تر و پر رونقی خواهیم داشت.

روحانی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی ایران با در نظر گرفتن اینکه از شمال دریا و آب داریم و از جنوب سواحل بکر و پهناوری داریم سبب می شود که نگاه تمام دنیا به سمت ایران باشد.

وی افزود: پیام امروز من به ملت ایران این است که باید همه آماده شویم برای جهش تولید و رشد اقتصادی به خاطر شرایطی که پیش روی ماست نه به خاطر اینکه اقتصاد مقاومتی در حال اجراست بلکه به خاطر امیدی که مردم به اقتصاد روشن آینده ایران دارند.

روحانی تصریح کرد : بورس کشور آینده خوبی پیش رو خواهد داشت.

روحانی در ادامه سخنانش در برنامه زنده تلویزیونی افزود :رشد پایه پولی ما زیاد نبوده است البته رشد پولی در زمینه نقدینگی داشته ایم و این شتابی که وجود دارد با پایه پولی متفاوت است.

وی گفت: روند رشد پایه پولی کاملا کنترل شده است و ما این سیاست را ادامه خواهیم داد و بانک مرکزی مراقبت لازم را خواهد داشت.

رئیس جمهور ادامه داد: بحث ضریب فزاینده نمی تواند عاملی برای تورم باشد.

روحانی با اشاره به اجرای سیاست های عبور از رکود در سالهای 92 و 93 گفت: دولت این سیاست ها را که برای رشد و رونق اقتصادی است و شامل مصوبات مجلس و دولت است ادامه می دهد و این سیاست ها تغییر نمی کند.

رئیس جمهور گفت: ما در یک دوران گذار هستیم توافق انجام و مراحل نهایی آن اجرا خواهد شد و در نهایت تحریم ها برداشته می شود و پس از آن آثار برداشتن تحریم را در اقتصاد خواهیم دید.

روحانی گفت: در این شرایط گذار، نیاز به بسته ای داریم که رونق اقتصادی را تسریع کند.

رئیس جمهور بسته سیاست های کوتاه مدت را دارای 30 بند دانست و گفت: مسئولان اقتصادی هفته آینده جزئیات این بسته را اعلام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مردم در بخش هایی از اقتصاد با مشکلاتی مواجه هستند افزود: بازار بورس جزئی از آنهاست که مشکل دارد و چندی قبل هم چند وزیر کابینه درباره آن ابراز نگرانی کردند که این مسئله برای برخی رسانه ها و مردم تازگی داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه بورس دست دولت نیست افزود: البته دولت می تواند به حل مشکلات آن کمک کند.

روحانی تصریح کرد : بورس آینده خوبی پیش رو خواهد داشت.

وی یکی از مشکلات موجود را مراجعه تولید کنندگان به بانکها برای دریافت سرمایه در گردش دانست و گفت: گاهی بانکها منابع کافی برای اعطای این تسهیلات نداشتند و گاهی این منابع را با سود بالا عرضه می کردند.

رئیس جمهور افزود: در این بسته بانکها دستشان برای تسهیلات بازتر می شود بطوریکه که بانکهای منضبط هزینه کمتری بدهند و بتوانند تسهیلات ارزان تری در اختیار متقاضیان ارائه دهند.

وی افزود: در برابر تورم کنونی سود تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی داده می شود بسیار بالاست که باید کاهش یابد.

روحانی در ادامه سخنانش در برنامه زنده تلویزینی افزود : بانکها پولی را که از مردم دریافت می کنند ، باید ذخیره قانونی ایی نزد بانک مرکزی بگذارند که الان حدود 13 درصد است.

رئیس جمهور گفت: البته این درصد می تواند حداقل 10 و حداکثر 20 تا 30 درصد باشد.

روحانی افزود: در این بسته حمایتی به بانک مرکزی اجازه داده می شود که ذخیره قانونی بانکهایی را که خوب کار کرده اند به ده درصد کاهش دهد.

رئیس جمهور گفت : این مسئله بسیار مهم است برای اینکه دست بانکها را در ارائه تسهیلات بیشتر باز تر می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه تورم خیلی کاهش یافته است افزود : متقارن با این کاهش سود بانکها کاهش نیافته است در صورتی که سود بانکی باید به همان میزان کاهش یابد.

روحانی با اشاره به تورم 15 درصدی گفت: در برابر این تورم سود تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی داده می شود بسیار بالاست که باید کاهش یابد.

وی تصریح کرد: کاهش ذخیره قانونی بانکها به حداقل ، به این شرط است که بانک مرکزی هفته به هفته شرایط تورمی را رصد کند.

رئیس جمهور گفت: این سیاست برای این است که پایه پولی افزایش نیابد وتورم بیشتر نشود و در کنار آن بتوانیم با رکود مبارزه کنیم و به اقتصاد رونق ببخشیم.

روحانی ادامه داد: با این سیاست بانک مرکزی می تواند انضباط را در برخی صندوق ها که انضباط لازم را ندارد برقرار کند.

منبع » خبر نو

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود


کد وبگذار