پرشین گرند l عکس بازیگران l دانلود فیلم جدید l دانلود اهنگ جدید

لاغری با خوردن کته برنج یا نخوردن آن؟؟؟

061495041991015102a

لاغری با خوردن کته برنج یا نخوردن آن؟؟؟

در واقع بعد از نان، برنج قوت غالب کشورهای آسیایی از ایران گرفته تا هند، اندونزی و ژاپن را تشکیل می دهد و این همان عامل چاقی آسیایی هاست. با کمی دقت مو شکافانه هم می توانیم متوجه اندام نامتناسب و فربه مردم آسیا در مقایسه با کشورهای اروپایی و آفریقایی شویم. بیشتر آسیایی ها در نواحی شکم و ران چاق هستند و علت آن هم عادت نداشتن به ورزش و مصرف بی رویه غذاهای نشاسته ای است. اما اروپایی ها، اندامی کشیده، ورزیده و متناسب دارند و قوت غالب آنها را مواد پروتئینی کم چرب تشکیل می دهد و خطر ابتلا به انواع بیماری های غیرواگیر در آنها کمتر است.

چرا اروپایی ها نسبت آسیایی ها اندام زیباتری دارند ؟

چون ورزش می کنند و تغذیه مناسب و کنترل شده دارند. اگر به محتوای بشقاب غذای آنها دقت کرده باشید، اغلب یک تکه متوسط گوشت همراه مقداری کلم بروکلی، هویج و ذرت پخته و چند برش کوچک نان به اندازه یک کف دست در آن دیده می شود. در واقع آنها شکم خود را با مواد پروتئینی پر می کنند و اگر هم سیر نشوند به میوه جات و سبزی های آبپزروی می آورند که هم فیبری و سیر کننده است و هم به دفع سموم و رفع یبوست کمک می کند. مهم تر آن که سرشار از مواد مغذی قابل جذب بوده و کالری کمتری دارد. اما ایرانی ها، اگر یک بشقاب پر هم برنج بخورند بنا به عادت نان را هم قاتی آن می کنند.

موادی نشاسته ای که جز اضافه وزن و افزایش سریع قند و چربی خون منفعت زیادی ندارند.

برنج را کته کنید نه چلو!

اغلب خانواده ها از کارشناسان و متخصصان علوم تغذیه می پرسند اگر برنج را آبکش کنند از میزان نشاسته آن کاسته می شود؟ آیا ته دیگ به دلیل آن که برشته و نشاسته آن خشک می شود، غذایی کم کالری و رژیمی به شمار می رود؟

حال باید بگوییم برخلاف تصور عامه که بر اثر شستن زیاد یا آبکش برنج آب شیری رنگی که از آن خارج می شود همان مواد نشاسته ای موجود در برنج است و با خروج آن این محصول کم کالری می شود، این موضوع واقعیت ندارد. باید بدانید ساختار دانه برنج نشاسته ای است و تا وقتی دانه ها به چشم آیند حاوی نشاسته بوده و مصرف بیش از حد آن چاق کننده است. مهم تر آن که شستن زیاد و آبکش کردن برنج به میزان زیادی از فیبر و ویتامین های گروه B آن می کاهد و محصول را در مقایسه با برنج کته کم ارزش تر می کند.

خوب است بدانید مقدار این ویتامین ها در حین شستن دو درصد افت کرده و اگر آب پخت دور ریخته شود به حداکثر مقدار افت یعنی 10 درصد می رسد. به همین دلیل برای حفظ ریز مغذی های برنج توصیه می شود آن را به صورت کته پخته و هرگز آبکش نکنید. در مورد ته دیگ برنج هم، خشک و برشته شدن آن باعث کاهش مواد نشاسته ایش نمی شود و مهم تر آن که درصد زیادی از روغن غذا در ته دیگ نفوذ کرده و آن را پرچرب و پرکالری تر از پلو می کند.

وقتی برنج آبکش می شود و داخل آب در حال جوش قرار می گیرد، بسیاری از ویتامین های محلول خود به ویژه ویتامین های گروه B را از دست می دهد. به عبارتی برنج آبکش، تنها یک تغذیه سالم زندگی سالم – نشاسته ای است در حالی که ویتامین ها در برنج کته بهتر حفظ می شوند.

برنج کته باعث چاقی نمی شود

برنج دست نخورده همان برنج قهوه ای است که طی مراحلی این لایه از روی برنج برداشته می شود و اتفاقا تغذیه سالم زندگی سالم – اصلی ویتامین های موجود به حداقل ممکن خود می رسد. وقتی برنج آبکش هم می شود باز هم مقدار بیشتری از ویتامین هایش را از دست می دهد. تصور اشتباهی که اغلب مردم دارند، این است که برنج کته چاق می کند و با آبکش کردن برنج مقداری از نشاسته آن گرفته می شود. در واقع وقتی برنج می جوشد و ما آب آن را بیرون می ریزیم داخل آب فقط ویتامین های برنج است که دور ریخته می شود و از نظر کالری و انرژی زایی تفاوتی بین برنج آبکش و کته وجود ندارد.

حرف زدن موقع غذا خوردن باعث چاقی می شود

برخلاف این عادت خوب یکی از عادات بد چینی ها حرف زدن زیاد حین غذا خوردن است. وقتی بین غذاخوردن زیاد حرف می زنیم متوجه نمی شویم که چقدر غذا می خوریم. کسانی که دوست ندارند اضافه وزن پیدا کنند باید حواسشان بیشتر به غذاخوردنشان باشد. کسانی که زیاد حرف می زنند بدون اینکه متوجه باشند مقدار زیادی غذا می خورند و نمی دانند که چه موقع سیر می شوند. در ضمن، حرف زدن باعث می شود موقع غذا خوردن مقدار زیادی هوا بلعیده شود و این موضوع حالاتی نظیر نفخ و ناراحتی های معده را به همراه خواهد داشت.

منبع : آکاایران

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود


کد وبگذار